Ewolucja Biedronki, czyli jak repozycjonować markę?
Kojarzycie Biedronkę? Pewnie, że kojarzycie! A z czy najbardziej Wam się kojarzy? Z niskimi cenami? Dostępnością na prawie każdym osiedlu? Produktami private label, za którymi stoją producenci znanych marek? Legendarnie wysokimi płacami kasjerek i kasjerów? A czy Biedronka kojarzy Wam się z produktami premium? Z dobrze zaprojektowanymi opakowaniami? Luksusowym logo? Nie? To przeczytajcie!
Najpierw ilość, teraz czas na jakość
Dziś Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, ma na terenie Polski ok. 3000 marketów. Droga, którą przeszła ta marka jest warta pewnie niejednej dogłębnej analizy badaczy i strategów z zakresu choćby pozycjonowania marki na rynku czy zmieniającego się podejścia do biznesu w kontekście zmian rynkowych. Wartą ją obserwować.
Sklepy sieci Biedronka były ponad 20 lat temu najtańszymi dyskontami, do których wiele osób nawet wstydziło się chodzić. Towary na paletach, niewielki wybór asortymentu, wszędzie pełno tektury i worków. Ceny były niskie, ale za to jakość i estetyka nie były dla właścicieli priorytetem. W tamtym okresie w strategii sieci wyraźnie postawiono na ilość. Etap strategii jakości to dopiero historia „współczesna”. Czy pamiętacie jeszcze, że w Biedronce bardzo długo nie można było płacić kartą? Sieć wzbraniała się przed kosztami związanymi z obsługą bankową transakcji aż do 2014 roku. Wydaje się, że to było wieki temu, prawda?
Daj się zaskoczyć jakością Biedronki
Dwa lata wcześniej Biedronka poważnie zmieniła swój wizerunek. Rebranding dotyczył nie tylko logo, jednak to o nim dyskutowano najczęściej. Dotychczas „płaski” logotyp z biedronkowym sygnetem stał się wtedy bardziej trójwymiarowy. Biedronka zyskała wesoły nosek i zawadiacki uśmiech. Staciła za to choćby gradient widoczny na skrzydełkach. Tagline z hasłem „Codziennie niskie ceny” wpisano bezpośrednio w logotyp. Marka sięgnęła też po nowocześniejszy krój fontu (spójrzcie chociażby na okrągłą literę „a” w nowym logo i ten „starodawny” krój we wcześniejszej odsłonie).
Za zmianą „szyldu” marki poszły też zmiany w urządzeniu i wystroju sklepu. Unowocześniono sposób ekspozycji produktów, pojawiły się kolorowe plakaty, w witrynach zamontowano zachęcające naklejki. Wśród sklepowych reklam przewijało się hasło: „Daj się zaskoczyć jakością Biedronki”, które miało wspierać zmianę wizerunkową i jakościową. Pomogło, prawda? Dziś o Biedronce mało kto myśli już tak jak kiedyś.
Premium, czyli quo vadis Biedronko?
W 2018 roku Biedronka znów zrobiła wielki krok. Postanowiła zwrócić się z ofertą do klientów segmentu premium. Powstały więc dedykowane im sklepy, urządzone zupełnie inaczej niż Biedronki na naszych osiedlach. Większa przestrzeń, nieco inna oferta. Zresztą już od wejścia klienta witał zupełnie inny szyld. Zniknęła uśmiechnięta swoiska biedronkeczka, a w jej miejsce pojawił się elegancki owad wpisany w złote, roślinne ornamenty. Słoneczny, wesoły kolor żółty zastąpiono klasyczną czernią. Powiało elegancją, prawda?
Do sklepów premium Biedronki trafiły także produkty premium. Nowoczesne opakowania, piękne kolory, uszlachetniony druk. Teraz najnowszą serię z tej oferty można spotkać także w „zwykłych” sklepach sieci. Warto na nie zwrócić uwagę i zastanowić się, jak wpływają one na nasze postrzeganie marki. Czy Kawa B I E D R O N K A w opakowaniu inspirowanym stylem etno lub elegancki słoiczek śledzi z matową, czarną etykietą i złoconym logo od razu kojarzy nam się z tą dobrze znaną nam popularną Biedronką, czy raczej zastanawiamy się, co to za nowa, elegancka marka?
W całej tej historii widać przemyślaną strategię. Teraz jeszcze sieć ściaga się z innymi markami marketów w zakresie employer brandingu, budując zabawne, kreatywne kampanie, które mają skłonić ludzi, aby przyszli pracować do Biedronki. Jest gra słów, jest realizowanie pasji z Biedronką-pracodawcą. Jest przyjazna atmosfera i klimat do rozwoju. W całej ewolucji marki widać jak na dłoni, że dalekosiężne, strategiczne myślenie ma w biznesie przyszłość.
Chętnie wesprzemy Twoją markę w jej budowaniu.
Mamy dla Ciebie coś więcej
Raz w miesiącu bezpłatnie dzielimy się wiedzą z zakresu analizy marketingowej, strategii komunikacji i myślenia projektowego.